İzmir’de ‘İzmirborçağı’ adıyla yeni bir çalı türü keşfedildi

AA

İzmir’de keşfedilen baklagiller ailesinden yeni çalı türü, literatüre kazandırıldı.

İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan baklagiller ailesinden yeni çalı türü, “İzmirborçağı” adıyla bilim dünyasına kazandırıldı.

Ege Üniversitesi’nden (EÜ) yapılan açıklamaya göre, EÜ Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi ekibi tarafından, Menderes’te baklagiller ailesinden yeni bir çalı türü keşfedildi.

Bilim adamları, yeni türün acilen koruma altına alınması talep etti.

Keşfedilen bitkinin Türkçe ismi: İzmirborçağı

Türe, Türkçe “İzmirborçağı”, bilimsel olarak ise “Chamaecytisus erythropetalus” ismi verildi.

Arazi çalışmalarında keşfedildi

Açıklamada görüşlerine yer verilen merkezin müdürü Prof. Dr. Hasan Yıldırım, bölgede 2012-2023 yılları arasında gerçekleştirilen arazi çalışmalarında yeni bir popülasyon tespit ettiklerini aktardı.

“Herhangi bir kategoriyle benzeşmiyor”

Keşfedilen bitkinin herhangi bir kategoriyle benzeşmediğinin görüldüğünü aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

Chamaecytisus cinsinin dünya genelinde kabul edilen 43 türü bulunuyor. Türkiye’de bu cins altında 10 tür var. Bunların 4’ü endemik. İzmirborçağı’nın keşfiyle bu sayı 11’e çıkmış ve endemik sayısı da 5’e yükselmiştir. İzmirborçağı, İzmir’in Menderes ilçe sınırlarında yayılış gösteren lokal endemik bir türdür.

“Yayılış yüksekliği deniz seviyesinden 245-315 metrede”

Volkanik kökenli kayalık arazilerde, maki içlerinde yayılış göstermektedir. Yayılış yüksekliği deniz seviyesinden 245-315 metre rakımlardadır.

“Orman yangınlarına maruz kalan bir sahada yayılı”

Yıldırım, bitkinin yayılış gösterdiği alanın orman yangınlarına maruz kalan bir sahada bulunduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Ayrıca alanda yeni yol açma çalışmaları da popülasyon üzerine olumsuz etki yaratmaktadır. Tüm bu tehditler ve türün sınırlı dağılımı göz önüne alındığında tür, kritik tehlike altında olarak değerlendirilmektedir. Acilen tür koruma ve eylem planlarının yapılması gerekmektedir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir